Historia naszej parafii

 

7 maja 1836 roku rada Gromadzka zakopanego wystąpiła do urzędów CK Galicji z podaniem o przeprowadzenie misji przez oo. Jezuitów z Nowego Sącza oraz o założenie nowej parafii, z powodu zbyt dużej rozległości parafii zakopiańskiej. Jeszcze tego samego roku odbyła się wizytacja biskupa Franciszka Ksawerego. Po misjach Jezuici przedstawili konieczność utworzenia parafii biskupowi ordynariuszowi w Tarnowie. Parafię ustanowiono w 1845 roku.

 

Z powodu powstania galicyjskiego i chochołowskiego dopiero w 1848 roku dokonano oficjalnie instalacji kanonicznej Ks. Józefa Stolarczyka przy starym kościółku św. Klemensa w Zakopanem. Kościelisko jako gmina wchodziło wówczas w skład parafii Chochołów. 

 

Dopiero w latach 1910-1916 powstało samodzielne duszpasterstwo w Kościelisku pod wezwaniem św. Kazimierza. Obejmowało ono obszar: Krzeptówki - Sobiczkowa - Kiry - Witów - Roztoki. Po dopełnieniu wymagań prawnych kardynał Puzyna utworzył parafię Kościelisko, a po 1918 roku ostatecznie zatwierdziło ją Ministerstwo Wyznań religijnych i Oświecenia w Warszawie oraz wojewoda krakowski.

 

Organizację beneficjum parafii zajął się Ks. Prałat Kazimierz Kaszelewski, drugi proboszcz zakopiańskiej parafii; przyjaciel Stanisława Witkiewicza. Ks. Kaszelewski był pomysłodawcą jubileuszowego krzyża na Giewoncie. Wraz z Komitetem Kościelnym wybrał na lokalizację kościoła polanę Pitoniówkę przy starej drodze Gubałówka - Dolina Kościeliska. Grunt pod budowę ofiarowali Jan Pitoń i Jędrzej Pitoń. 

 

Inż. Eugeniusz Wesołowski, uczeń Witkiewicza, zaprojektował kościół w stylu zakopiańskim. Drewno na budowę ofiarował ze swojego lasu hrabia Władysław Zamoyski. Prace budowlane rozpoczęto w 1908 roku. Kościół na planie krzyża mieści dwie kaplice, prezbiterium, chór, dwie zakrystie, posiada wieżę i sygnaturkę.


Witraże projektował bratanek Jana Matejki - Stefan Matejko. Wykonane zostały przez słynną krakowską pracownię Żeleńskich. Przedstawiają: Matkę Bożą - ufundowały Marie z parafii, św. Jana - ufundowali Janowie z parafii, św. Anny - ufundowały Anny z parafii oraz św. Józefa - ufundowali Józefowie z parafii.

 

 

Obraz Chrystusa w pasiaku:

Obraz nieznanego malarza włoskiego, więźnia, namalowany w obozie koncetnacyjnym w Oświęcimiu. Artysta nie dożył chwili oswobodzenia, ale dzieło ukrywane starannie dotrwało do dziś. Obraz przyniósł do kościoła współwięzień obozu Ks. Adam Ziemba, proboszcz kościeliskiej parafii. Niemcy wykorzystywali talenty więźniów; artysta więzień malował funkcjonariuszom obozowym portrety, pejzaże... i mając dostęp do farb namalował Chrystusa w pasiaku. Obraz jest kopią fragmentu słynnego poliptyku Mateusza Grunwalda "Ukrzyżwanie"

 

Obraz Jezusa Miłosiernego:
Pędzla Adama Hyła - twórcy obrazu w Sanktuarium w Krakowie Łagiewnikach.

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA ŚW. KAZIMIERZA KRÓLEWICZA, siedziba: Kościelisko, Kubińca 150.